28 lipca 2014

Przyroda pod lupą - gdzie gniazdują sikorki?
Wygląd
Sikorka posiada bardzo piękne, barwne upierzenie, które u obu płci jest dość podobne. Cechą charakterystyczną bogatki są duże, białe plamy na policzkach oraz szeroki, czarny pas, przechodzący przez środek żółtej piersi oraz brzucha. Skrzydła ptaków są szaroniebieskie, ozdobione białym, poprzecznym prążkiem. Okres lęgowy 
Wiosną (III-IV) u sikorek rozpoczyna się okres lęgowy, ptaki dobierają się w pary i poszukują dogodnych miejsc na założenie gniazda. Zwykle wybierają wykute przez dzięcioły dziuple, odpowiedniej szerokości szczeliny w pniach drzew lub opuszczone gniazda innych ptaków, ale równie chętnie zasiedlają wykonane przez człowieka budki lęgowe (których średnica otworu wynosi ok. 3 – 3,5 cm.), a nawet tak zaskakujące miejsca jak skrzynki na listy, stare rury czy żywopłoty. U nas sikorki zrobiły gniazdo w słupku od uliczki!! 
W tym okresie samce ochoczo prezentują swoje umiejętności wokalne, wydając charakterystyczne, donośne, dźwięki, które mają na celu zwabić przyszłą partnerkę. Kiedy już znajdą odpowiednią samicę oraz miejsce na gniazdo, zaczynają przygotowania do złożenia i wysiadywania jaj.

Gniazdo znalezione w naszych ogrodowych tujach :)

Wychowanie młodych
Samice w okresie od kwietnia do końca czerwca znoszą jednorazowo ok. 6-13 niewielkich, białych, rudo nakrapianych jaj, z których po ok. 2 tygodniach wylęgają się pisklęta. W naszym gniazdku doliczyliśmy się sześciu młodych sikorek. Młode są niezwykle żarłoczne i domagają się od rodziców ciągłych dostaw pokarmu. W okresie wychowu, który trwa ok. 3 tygodni, oboje rodzice polują bardzo intensywnie, zjadając i przynosząc do gniazda ok. 130 do 200 larw i gąsienic dziennie. W sezonie ich podstawowym pokarmem poza larwami i poczwarkami owadów są również osobniki dorosłe, a także pająki i ślimaki.

Poniżej przedstawiamy Wam zdjęcia robione w kilkudniowych odstępach. Widać jak szybko sikorki dojrzewają. Rosną im piórka i stają się bardziej samodzielne. Nie są to jednak zdjęcia genialnej jakości. W słupku od uliczki było ciemno i trudno było ptaszki doświetlić.

Sikorki kilka dni po wykluciuObserwowaliśmy sikorki przez kilka tygodni i pełni podziwu jesteśmy dla ich poświęcenia. Zarówno samiec jak i samica w kółko polowały na owady i karmiły swoje głodne dzieci. Nie mam pojęcia kiedy same jadły....Zastanawia nas jednak fakt wylotu młodych z gniazda. Nie mam pojęcia jak sobie poradziły. Zawsze kojarzyłam pierwsze loty ptaków odbywające się np. w dół z gałęzi. Ale w górę?? W ciasnym słupku? Macie pomysł na to jak się stamtąd sikorki wydostały?

W naszym podręcznym atlasie ptaków autorstwa Dariusza Graszki - Petrykowskiego odszukałyśmy wiadomości o sikorach bogatkach, które nas tak chętnie odwiedzają.


Żaba spróbowała odwzorować ubarwienie sikorki i myślę, że wyszło jej dość dobrze ;)Dowiedziałyśmy się też jak zbudowana jest sikora bogatka.

-------------------------------------------------------------------------wpis powstał w ramach wakacyjnego projektu


http://www.kreatywnymokiem.pl/2014/05/przyroda-po-lupa-nowy-projekt-blogowy.html

5 komentarzy:

 1. Ale cudowne obserwacje mieliście. U mnie tylko gołębie.

  OdpowiedzUsuń
 2. U nas rzadko pokazują się sikorki :-(

  OdpowiedzUsuń
 3. u nas tak samo miały młode! plus w skrzynce z bezpiecznikami... i jakie piskliwe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie same kosy i wróble

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam a ja na działce mam budkę lęgową i mam te śliczne ptaszki już są małe bo słyszę je super sprawa w przyszłym roku zwiększam ilość ,,mieszkanek"a na zime znowu min 30 kg słonecznika i inne smakołyki .Pozdrawiam.!

  OdpowiedzUsuń