5 grudnia 2014

My czekamy........


Jutro 6 grudzień. A więc odwiedzi nas Św. Mikołaj! Na specjalnym talerzyku Żaba przygotowała poczęstunek dla świętego ;) Obowiązkowo mleko, parę ciastek i cukierki. Ciekawe czy Mikołaj będzie takim łasuchem i zje?


Czy wasze dzieci wierzą w św. Mikołaja? Kiedy bardziej celebrujecie podarunki, teraz czy na Gwiazdkę?
U nas w Wielkopolsce, która była pod zaborem pruskim przyjął się zwyczaj obchodzenia Mikołajek a w święta Bożego Narodzenia oczekiwania na Gwiazdora.
6 grudnia dzieci dostają słodycze, ew. drobne upominki typu kredki, plasteliny, gumki do włosów. Gwiazdor natomiast przynosi większe i bardziej zabawkowe prezenty ;) Czym się różnią owi jegomoście? Przede wszystkim wyglądem i towarzyszącą im świtą.

Św. Mikołaj

Był biskupem z Miry, który pochodził z zamożnej rodziny. Cały swój majątek rozdawał ubogim. Pomagał potrzebującym a dzieci obdarowywał słodkościami.
Św. Mikołaj żył w VI w n.e
Jego znak rozpoznawczy to pastorał, mitra i ornat.
Mieszka w niebie a na ziemię przybywa z orszakiem aniołków - pomocników.Gwiazdor

Starszy mężczyzna, który wraz z kolędnikami, ubrany w baranią czapę i futro niósł gwiazdę i wór z podarunkami lub rózgą w Wigilie Bożego Narodzenia.
Aktualnie Gwiazdor nosi długą siwą brodę, czerwone ubranie i czapkę z pomponem.
Mieszka w Laponii skąd przybywa saniami zaprzężonymi w renifery.U nas w ten sposób rozgraniczamy 6 grudnia i Wigilię Bożego Narodzenia. Pamiętam, że kiedy byłam mała, nie mogłam zrozumieć, że dzieci np. w Warszawie dwa razy w ciągu miesiąca odwiedza Św. Mikołaj. Jaki jest w tym sens :)
Bo przyznajcie, że sensu to nie ma :)

My dzisiaj czekamy zatem na Św. Mikołaja, który zejdzie z nieba i zostawi nam przy butach słodycze. W Wigilię pod choinką prezenty zostawi nam Gwiazdor :D2 komentarze:

  1. Zjadł ciasteczka? :)) Jeszcze mleko się zostawia w szklance ;)), żeby widzieć dobrze, ile upił :)

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie jest tylko Mikołaj który dziś w nocy zabrał list ale mały prezent Córcia dostała od nas, rodziców.
    Mikołaj podarki przynosi dopiero na Gwiazdkę.

    OdpowiedzUsuń