11 lipca 2015

10 przykazań każdego rodzica


Kiedy na świat przyszło nasze pierwsze dziecko, nie bałam się tematów pielęgnacyjnych czy żywieniowych. Wiedziałam, że z tym sobie poradzę. Sen z powiek spędzała mi inna kwestia. Bałam się, że nie dam rady wychować Żaby na uczynną, uprzejmą i miłą dziewczynkę. Bałam się, że będę popełniała błędy, których nie da się naprawić.

Na samym początku macierzyństwa stworzyłam swój własny dekalog idealnego rodzica. Wracam do niego często, choć każdy punkt znam już na pamięć.
Chcę się nim podzielić również z Wami. 

1. Nie bij 
Najważniejszy punkt na mojej liście. Kiedy zostałam mamą, obiecałam sobie, że nie uderzę mojego dziecka. Agresja bowiem wymierzona w małego człowieka wróci ze zdwojoną siłą, w najmniej spodziewanym przez nas momencie. 
2. Nigdy nie mów " nie płacz....nic się nie stało"
Ulubione zdanie wielu spotykanych przeze mnie mam. Kiedy dziecko nabija sobie guza, rozcina wargę lub zwyczajnie się przewraca, pierwsze co ciśnie się na usta to "nic się nie stało....nie płacz". Do jasnej Anielki właśnie się stało! Nie uczmy dzieci zamiatania problemów pod dywan. Powiedzmy lepiej "uderzyłaś/łeś się w głowę. To boli" 
3. Nie wyśmiewaj
Nigdy nie kompromituj swojego dziecka. A już na pewno nie w obecności innych! Jeśli po raz kolejny zdarzyło mu się posiusiać w majtki zostaw komentarz dla siebie. Nie musisz wszystkim o tym opowiadać. 
4. Nie przezywaj
Dziecko jest jak gąbka. Chłonie wszystko co widzi i słyszy. Jeżeli od najdroższych mu osób będzie słyszał, że jest "głuptasem", "ciapą" lub "idiotą" - uwierzy w to co mówisz.
5. Nie strasz
Zastraszanie nie jest metodą wychowawczą. Wyeliminuj ze swojego słownictwa słowa, które wzbudzają strach Twojego dziecka. Nie dyscyplinuj mówiąc, że może zabrać je czarownica lub cygan.
6. Nie klnij
Dziecko to czysta kartka, którą rodzice zapisują swoimi zwyczajami i przyzwyczajeniami. Jest wiele innych ciekawych rzeczy, których możesz nauczyć swojego potomka. Nie koniecznie muszą to być przekleństwa.
7. Nie odmawiaj czułości
Każde dziecko łaknie bliskości rodzica. Nie odpychaj go gdy chce się przytulić a Ty akurat zmywasz naczynia. Pozwól mu poczuć się kochanym. To jego prawo. Kiedy ma się do Ciebie przytulać jak nie teraz? 
8. Chwal i doceniaj
Dzieci, które są dowartościowane zupełnie inaczej patrzą na świat. Doskonale zdają sobie sprawę z własnej wartości i czują się potrzebne. Stosuj pochwały, ale pamiętaj by nie przesadzić. Rozpływanie się nad każdą czynnością, którą wykonana dziecko (malowanie, jazda na rolkach, poskładanie skarpetek) może mieć odwrotny skutek. Chwal zatem z umiarem.
9. Bądź oparciem
Pokaż, że zawsze może na Tobie polegać. Kiedy coś obiecujesz, nie zapominaj, nie wykręcaj się. Ignorowanie małych, codziennych próśb dziecka eliminuje w nim zaufanie . A przecież chodzi nam właśnie o to by nam ufało i wiedziało, że zawsze dotrzymamy danego słowa.
10. KOCHAJ
To takie banalne i proste prawda? Jednak w codziennych obowiązkach czasem zapominamy o tym by powiedzieć dziecku "kocham Cię". Ono właśnie tego potrzebuje, chce być kochane i akceptowane.

3 komentarze:

  1. najgorsze, że nadal trzeba ludziom przypominac o tak podstawowych rzeczach
    pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń
  2. Stworzyłam niemal taki sam dekalog kiedyś...Trochę się zakurzył. Dzięki, że mi przypomniałaś :)

    OdpowiedzUsuń