13 marca 2014

Śnieżycowy Jar 2014 - śnieżyce już kwitną!!
Uwielbiam przyrodę, zabytki i ciekawe miejsca. Z Ważniakiem zwiedzaliśmy różne zakątki Polski. Pociągiem, samochodem i na rowerze. Teraz kiedy nasza rodzina liczy cztery osoby wycieczki staną się jeszcze bardziej wesołym i ciekawym wyzwaniem :)

Za oknem wiosna co jeszcze bardziej nastraja na wystawienie nosa z domu i choć choróbska dziesiątkują wszystkich wokół pogoda zmusza by wziąć plecak i ruszyć w drogę.

Mieszkamy w Wielkopolsce.Jest tu sporo pięknych miejsc do zobaczenia, dlatego zaczynam cykl wpisów o naszych rodzinnych wyprawach. Tych małych i dużych. Po Wielkopolsce i nie tylko.

 

Dziś o miejscu, które każdej wiosny zachwyca zwiedzających je turystów. Śnieżycowy Jar

   Jest rezerwatem przyrody założonym w 1975 roku na obszarze 2,89 ha dla ochrony jednego z nielicznych, występującego na niżu polskim stanowiska śnieżycy wiosennej (Leucoium vernum).  Naturalnym środowiskiem występowania śnieżycy są rejony południowe Polski. Rezerwat znajduje się na terenie Leśnictwa Uchorowo, w gminie Murowana Goślina i podlega częściowej ochronie.
Śnieżyca rośnie masowo na brzegach strumienia płynącego w dość stromym jarze. Najprawdopodobniej została posadzona na tym terenie przez człowieka pod koniec XIX wieku. Na terenie rezerwatu rośnie również ok. 20 gatunków drzew i krzewów, m.in.: dąb czerwony, topola biała, klon polny (paklon), jawor, wiąz. Wiek drzewostanu to od 20 do 120 lat.
Śnieżyca wiosenna

Występuje w stanie dzikim w środkowej i południowej Europie z wyjątkiem obszaru śródziemnomorskiego. W Polsce rośnie głównie w Sudetach i Karpatach szczególnie obficie w Bieszczadach, na wysokości 530-1180 m n.p.m. Jako roślina typowo reglowa poza terenami górskimi występuje rzadko, tylko na Nizinie Śląskiej i w Wielkopolsce. W Murowanej Goślinie powstał rezerwat gdzie można obserwować tę roślinę w jej naturalnym środowisku.
Skrajem rezerwatu prowadzi ścieżka turystyczna, do której dojdziemy idąc ze Starczanowa, Szymankowa lub Uchorowa. 
Przy każdej z tych wsi znajduje się parking i drogowskazy prowadzące do Śnieżycowego Jaru. 

My tym razem wyruszyliśmy z Uchorowa (parking znajduje się przy leśniczówce). Dość szeroka gruntowa droga doprowadziła nas do rozwidlenia dróg. Po lewej stronie drewniane stoły i ławki oraz oczywistość w miejscach gdzie zbierają się tłumy ludzi - gastronomia :) Niewielka ale kilka słodkości, napojów oraz gorąca grochówka z chlebem skusiła nas kiedy wracaliśmy już po nacieszeniu oczu kwitnącymi śnieżycami.

Kilkaset metrów dalej Żaba zobaczyła czerwono - biały szlaban (o zgrozo świeżo malowany! w niedzielny poranek kiedy tłum ludzi największy...) w porę uprzedziłam ją przed przybraniem narodowych barw.

Przez teren gdzie zaczyna pojawiać się śnieżyca prowadzi drewniana kładka szerokości mniej więcej metra, chroniąca rośliny przed zadeptywaniem. Wszędzie stoją również przypominacze w wersji obrazkowej, żeby nie wychodzić poza ową kładkę. Niestety czasem mam wrażenie, że ludzie nie potrafią czytać nawet pisma obrazkowego.....Żeby zrobić zdjęcie z 5 cm trzeba wleźć i podeptać...przecież zaraz nic się nie stanie. Irytuje mnie takie zachowanie strasznie. Dobrze, że podczas szczytowych godzin weekendowych porządku pilnuje tutaj strażnik leśny i co chwila wyłapuje za kołnierz kolejnych deptających śnieżycę śmiałków.

Informacje praktyczne :

- dojazd

Od strony Poznania : ok. 5 km za Murowaną Gośliną należy skręcić w lewo za cmentarzem, przez Mściszewo, do Starczanowa (płatny parking - ok.4-5 zł)
Od strony Obornik : należy kierować się na Murowaną Goślinę. W Uchorowie skręcić w prawo, za zaniedbanym dworem. Kilkaset metrów drogą gruntową zaprowadzi nas na leśny parking.

- wstęp : bezpłatny

- kiedy jechać?

Śnieżyce kwitną wczesną wiosną, na przełomie marca/kwietnia przez okres około 3 tygodni (w tym roku kwitnienie przyspieszyła bardzo łagodna zima). Jeżeli macie taka możliwość odwiedźcie rezerwat w tygodniu. W weekendy (szczególnie w niedzielę) przez Śnieżycowy Jar przewijają się dzikie tłumy.
5 komentarzy:

 1. Jezu jak pięknie!!!Wspaniały post!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie uwierzycie, ale wczoraj właśnie podglądałam stronę rezerwatu czy aby na pewno już wszystko kwitnie i czy można się tak wybrać :).
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne miejsce, też jesteśmy z Wielkopolski, musimy się tam koniecznie wybrać ;)

  OdpowiedzUsuń