5 maja 2014

Kórnik - czas kwitnących magnolii


Kórnik odwiedzałam już wiele razy, ale jeszcze nigdy nie byłam tam w momencie kiedy kwitły magnolie. Toteż gdy zaczęło się zielenić a pierwsze oznaki wiosny bombardowały zewsząd swoim kolorem i zapachem, postanowiłam, że zabieram dzieci na wycieczkę do kórnickiego arboretum.Kórnik leży ok 20 km od Poznania, przy krajowej drodze nr 11. Jedzie się sprawnie i szybko. Po wskoczeniu na drogę ekspresową, w Kórniku jesteśmy w 15 minut. 

Pogoda tydzień przed świętami była krótko mówiąc jesienna, dlatego długo nie gościliśmy w gościnie u Białej damy.


ZAMEK KÓRNICKI I ARBORETUM


Zamek w Kórniku  

Początki zamku sięgają średniowiecza ale jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku. Od XVI wieku zamek był rezydencją rodów Górków (od 1592 r.) i Działyńskich (od 1676 r.)  Obecnie w zamku mieści się siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej. 
11 lipca 2011 roku obiekt uznany został za Pomnik historii Polski. <----- źródło

Biała Dama

Słynna Biała Dama to Teofila z Działyńskich Potulicka, która zmarła 26 listopada 1790 i została pochowana w krypcie kościoła w Kórniku. Po jej śmierci dobra w Kórniku i Bninie przeszły w ręce jej jedynego syna Feliksa Szołdrskiego a na mocy wyroku sądowego w 1801 zwrócono je jednak Działyńskim.
Pomimo niezaprzeczalnych zasług dla rozwoju Kórnika Teofilę już za życia zaczęły otaczać niepokojące opowieści. Szerzyły się plotki, że wdowa utrzymuje niemoralne stosunki z mężczyznami, w tym proboszczem katolickim z Kórnika i pastorem luterańskim z Bnina.

Po śmierci Teofili źródłem legend stał się dodatkowo jej portret w białej sukni pędzla prawdopodobnie Antoine'a Pesne'a, obecnie wiszący w sali jadalnej zamku. W XIX w. wśród okolicznej ludności zaczęto opowiadać, że krótko przed północą Teofila schodzi z portretu i przechodzi na taras zamkowy. Następnie o północy do zamku przyjeżdża rycerz na czarnym koniu, który zabiera ją na przejażdżkę po parku. W ten sposób Teofila podobno pokutuje za rozebranie zameczku myśliwskiego Górków nad jeziorem Kórnickim, w którym diabły strzegły skarbów rodu Górków. Opowieść ta, przekazana przez XIX-wiecznego burgrabiego zamku Józefa Rychtera, utrzymała się do dzisiaj i dała początek legendzie o najsłynniejszym polskim duchu – Białej Damie <------ źródło

Arboretum Kórnickie 

Jest najstarszym i największym tego typu obiektem na terenie Polski i czwartym w całej Europie. Na powierzchni arboretum, która wynosi 40 ha, rośnie ponad 3300 drzew i krzewów. Rosną tu rodzime lipy, dęby, buki, brzozy, jabłonie oraz egzotyczne jodły greckie, magnolie drzewiaste czy cypryśniki błotne. Ponadto swoje miejsce znajduje tutaj również wiele odmian różaneczników, azalii, forsycji i lilaków.


Informacje praktyczne :

Wstęp :

Muzeum na zamku 
 • 12 zł (dorośli), 
 • 7 zł (młodzież szkolna, emeryci, renciści), 
 • 28 zł kosztuje bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci)
 • dzieci do lat 3 - bezpłatnie 
Osobno należy zapłacić za możliwość fotografowania (10 zł) i filmowania (20 zł) 

Arboretum 
 • 3,5 zł (normalny) 
 • 2,5 zł (ulgowy)
 • dzieci do lat 3 - bezpłatnie

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10-17
Arboretum w godz. 9-18


Moje subiektywne odczucia tyczą się tylko spaceru po arboretum w celu podziwiania kwitnących magnolii. Otóż ów przepiękne kwiaty ściągają rzesze turystów nawet spoza granic Polski. W arboretum ruch jak na Krupówkach, przy kasie kolejka i.......wielkie rozczarowanie. Osławione kwitnące magnolie to ok. 5 dużych drzew (w różnych miejscach parku) i kilka młodych z 2-4 pąkami kwiatowymi. Prawdę mówiąc spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego. O ile dobrze pamiętam z zeszłego roku, więcej kwitnących magnolii widziałam w Ogrodzie Botanicznym a i przechadzając się po wsi przejść się można w okolice kościoła, gdzie w uroczym kościelnym parku przy stawie rośnie okazała  purpurowa magnolia. 


 


Przed wejściem na teren zamku wita nas tablica z wizerunkiem uśmiechniętego chłopca. To Dominik Tramp zwany Trampkiem, postać stworzona na potrzeby projektu ŚLADAMI PODRÓŻNIKÓW DOOKOŁA POZNANIA. W ramach tegoż produktu turystycznego zobaczyć można pięć miejsc, które związane są ze słynnymi wielkopolskimi podróżnikami.
Na Facebooku gra z TRAMpkiem w roli głównej ------>> TUTAJ3 komentarze:

 1. Kurcze też mamy w pobliżu arboretum, zapomniałam o nim - w zeszłym roku wiosną jak pojechaliśmy Żuk spędziła ponad godzinę obserwując mrówki. Jak wyciągnę A. to też nie omieszkam dodać kilku fotek. Pozdrawiam PR

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja takze uwielbiam magnolie! Szkoda tylko ze tak krótko kwitną:( Ale w sumie kilka drzewek widzę ze mają wiec nie jest tak źle...;-) miały byc magnolie więc są;-) i są piękne - pozdrawiam Bernadeta

  OdpowiedzUsuń
 3. mieszkam w Poznaniu już 7 lat chyba i nigdy jeszcze nie byłam w Kórniku:)

  OdpowiedzUsuń