30 czerwca 2014

Przyroda pod lupą - ślimak ślimak pokaż rogiFascynacja przyrodą trwa u nas już od pewnego czasu. Teraz jednak kiedy Żaba podrosła zaczyna zadawać więcej pytań. Jest ciekawa otaczającego ją świata. Uwielbiam jej pytania :)
Ostatnio zaskoczyła mnie takim pytaniem :
- Mamusiu dlaczego ślimaki się nie uśmiechają? One są smutne?


Kilka dni później Ilona z Kreatywnym Okiem ogłosiła nabór do wakacyjnego projektu Przyroda pod lupą . Wiedziałam już, że i my weźmiemy w nim udział :)
Wiedziałam też jaki temat pójdzie na pierwszy ogień :)

ŚLIMAKI!

W naszym ogrodzie jest ich mnóstwo. Najbardziej widoczne są jednak po deszczu, kiedy przechadzają się po mokrym chodniku. Żaba fascynuje się nimi odkąd zaczęła chodzić ;)

Najpierw postanowiłyśmy zgłębić swoją wiedzę na temat ślimaków i ich budowy. W sumie to ja ją sobie odświeżyłam, przydała się klasa biologiczna w liceum ;)Przy okazji Żaba uczyła się rysowania strzałek ;)

Z kolorowego papieru wykleiłyśmy ślimaka ćwicząc wycinanie, przyklejanie i koordynację.


Po części teoretycznej ruszyłyśmy do ogrodu tropić ślimaki. Sprzyjała nam aura. Kilka godzin wcześniej padał deszcz, było mokro i ciepło czyli tak jak ślimaki lubią najbardziej.
Kiedy bliżej przyjrzałyśmy się naszym małym "przyjaciołom" okazało się, że nasz ogród nie zamieszkuje tylko winniczek jak nam się zawsze wydawało. Znalazłyśmy też ślimaki z żółtą skorupką w czarne pasy. Po przekopaniu encyklopedii dowiedziałyśmy się, że ten kolorowy ślimak to wstężyk ogrodowy.
Ślimak winniczek jest największym ślimakiem lądowym zamieszkującym w Polsce. Jego muszla osiąga ok. 5 cm średnicy. Zamieszkuje obszary gdzie jest wilgotno a więc spotkać go można na łąkach, mokradłach i lasach a także ogrodach, gdzie często uważany jest za szkodnika, ponieważ żywi się zielonymi częściami roślinności.
Jest przysmakiem Francuzów ale wyczytałam, że i w Polsce był spożywany by uzupełnić dietę w drogocenne białko. Hodowali go cystersi i to oni przyczynili się do rozprzestrzenienia obszaru występowania winniczka na teren całej niemalże Polski.
Winniczki pełzną po wstędze śluzu z prędkością 5 cm/min. W czerwcu składają jaja wielkości grochu do wykopanych przez siebie jamek w ziemi z których po 3-4 tygodniach wylęgają się młode. Winniczki żyją około 6-7 lat.

Wstężyk ogrodowy to kuzyn wstężyka gajowego, od którego różni go tylko jasna warga. Tak jak winniczek jest ślimakiem jadalnym lecz bardzo rzadko zbieranym z powodu swoich małych rozmiarów.Czego dowiedziała się Żaba na temat ślimaków?

1. Ślimaki mają oczy umieszczone na czułkach
2. Zimą zagrzebują się pod liśćmi i chowają w muszli
3. Ślimaki wykluwają się z jajek
4. Mają tylko jedną nogę.
5. Ślimaki można jeść.
 

3 komentarze:

  1. Super lekcja przyrody dla Żaby:) Bardzo kreatywna:) Ślimaki to dość ciekawe stworzonka, lecz te bezskorupkowe (takie gołe, bez domków;) są utrapieniem ogrodników (nawet u mnie w ogródeczku jest uch "trochę";) ..kury je bardzo lubią, jak któras dołapie takiego ślimaczka to ucieka przed resztą "koleżanek" by w spokoju móc sobie taką porcję białka spożyć - wdziobać;)
    ..podobno dla jeżów są przysmakiem;) więc warto zaprosić takiego jeżyka do swojego ogrodu:) wybudować mu domek i ..wyciągać z paszczy psa, gdy zacznie się zwiniętym jeżykiem bawić (mam takiego co tak robił;) ..albo hodować kurki - a potem podziękują nam za to pysznymi jajeczkami:)
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czym karmić ślimaki ? mam 3 ślimaki w akwarium takim dla ślimaków i nic nie chcą nic jeść ,dałam im mlecza (liść) i kończynę oraz sałate ,nic teraz nawet pomidora nie chcą jeść :(

    OdpowiedzUsuń